top of page

Chopin na wakacjach w… Komierowie [ZDJĘCIA]


Kto wybrał się w niedzielę (9 lipca) do Komierowa, do wspaniale odrestaurowanej, położonej 50 km od Bydgoszczy siedziby Komierowskich herbu Pomian, na pewno tego nie pożałował. Odbył się tam otwarty koncert w ramach Festiwalu Chopin en Vacances 2023.



To już siódma edycja Festiwalu Chopin en Vacances, który przez całe lato odbywa się w odrestaurowanych dworach i parkach na terenie Polski. Tym razem muzyka Chopina zagościła na wakacjach w Komierowie. Uznawane jest ono za osadę pozostającą najdłużej w rękach jednej rodziny szlacheckiej w Polsce. Rodzina straciła majątek dopiero w czasie II wojny światowej, gdy z dóbr komierowskich wyrzuciły ją wojska niemieckie, a po wojnie skonfiskowały władze PRL. Przedsiębiorca Piotr Komierowski pochodzący z mazowieckiej linii rodu, realizując wolę Andrzeja Komierowskiego, syna ostatniego dziedzica na Komierowie, po wieloletnich bojach z urzędami, wykupił pałac. Zdewastowany w okresie PRL-u zabytek wymagał kapitalnego remontu. Zadania tego podjęła sie córka Piotra, Agnieszka Komierowska-Ziomek, a po trwających sześć lat pracach, pałac w Komierowie znów stał się perłą Krajny.


Do udziału w festiwalu zaproszeni zostali uczniowie i absolwenci słynnej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz innych znanych muzycznych szkół i uniwersytetów.


W tysiącletniej siedzibie rodu Komierowskich wystąpili Benedykt Heszen, uczeń uznanego pianisty i pedagoga prof. Karola Radziwonowicza, laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów dla młodych adeptów sztuki pianistycznej, oraz Jilin Chen, doktorant w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, uczeń prof. Piotra Szychowskiego.


W ich wykonaniu usłyszeć można było: Polonez cis-moll op. 26 nr 1 Fryferyka Chopina, Preludium i Fugę f-moll, BWV 857, DWK 1 Jana Sebastiana Bacha, chopinowskie: wariacje B-dur op. 12, etiudę As-dur op. 25 nr 1, fantasie – impromptu op. 66 , nokturn F-dur op. 15, tarantellę As-dur op. 43, nokturn op. 15 nr 2 Fis-dur, mazurek op. 6 nr 1 fis-moll, mazurki op. 68: nr 2 a-moll i nr 3 F-dur oraz niesamowite Obrazki z wystawy Modesta Mussorgskiego.


Kolejne koncerty festiwalu (w tym dwa w naszym regionie):

14 lipca godzina 17. Park i dwór w Leszczynku

16 lipca godzina 15. Park Krajobrazowy Doliny Wkry w Łazach

22 lipca godzina 17. Park i dwór Wyręba w Balinie

23 lipca godzina 17. Zamek Broniszów

29 lipca godzina 15. Park i dwór w Skomorochach Dużych

30 lipca godzina 17. Park i dwór w Nawrze

6 sierpnia godzina 15. Park podworski w Stojeszynie

12 sierpnia godzina 11. i 17. Park i „Dom ludowy" im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Supraślu

13 sierpnia godzina 11. i 17. Park i „Dom ludowy" im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Supraślu

19 sierpnia godzina 19. Park i dwór w Stążkach

20 sierpnia godzina 18. Park i zamek w Oporowie

26 sierpnia godzina 17. Park i dwór w Kobylanach.


Od samego początku spiristus movens przedsięwzięcia - promującego nie tylko muzykę Chopina, ale także wspaniałe tradycje polskiego szlacheckiego dworu i ziemiańskiego kulturalnego salonu – są Michał Korsak prezes Fundacji „Ziemia Dobrzyńska” oraz jego żona Beata.









Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
  • White Facebook Icon

© 2023 by TheHours. Proudly created with Wix.com

bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02